Urban Primitive: Městský herbář

Následující text je překladem kapitoly „The Urban Herbal“ z knihy The Urban Primitive Ravena Kaldery a Tannin Swartzstein. Vzhledem k tomu že angličtina a ostatně ani lidová a magická tradice běžně rozlišuje pouze rostlinné rody, nikoliv druhy, překládám pouze rodové jméno, druhové pouze v případě že je identifikace jasná. Kromě toho přidávám několik poznámky k jedovatosti rostlin, jejich výskytu v Česku, případně nejasností okolo jejich identifikace podle anglického názvu.

Svlačec (Bindweed)

Svlačec, pnoucí či plazící se po budovách a ulicích, dokáže přežít kdekoliv. Můžeš jej použít k udržení věrnosti tak že uvážeš na snítce tři uzly. V případě že se přetrhne, zkus to znovu. Pokud se přetrhne třikrát, je veškerá snaha marná, tento partner nebude nikdy věrný, bez ohledu na to co všechno budeš zkoušet.

Lilek potměchuť (Bittersweet, woody nightshade)

Lilek potměchuť je méně jedovatý příbuzný rulíku – belladony, který však preferuje spíš venkovní oblasti. Potměchuť roste spíše ve městech, ale jinak svého blížence silně připomíná, až na to že jeho bobule jsou červené, nikoliv černé. Jako mnohé příbuzné rostliny se používá k očarování osob, podání potměchuti milenci posílí jeho pocity k tobě. Pokud se však kouzlo obrátí vede k nepříjemné posedlosti, takže buď opatrný. Taková magie samozřejmě může svádět na cestu která není v souladu s morálkou.

Nevím co je přesně myšleno „podáním milenci“ (can be given to lover), v každém případě je však lilek potměchuť silně jedovatý, i když nikoliv smrtelně.

Lopuch (Burdock)

Lopuch je rostlinou upřímnosti. Pokud se domníváš že je k tobě někdo neupřímný vlož mu do píchače z něj do oblečení. Bude donucen ti povědět pravdu.

Lnice květel (Butter-and-Eggs)

Lnice je potravou vil, nesloužím jim však jako jídlo pro žaludek, ale ke kouzlu, které žaludek přesvědčí že je plný. Když jsi v situaci kdy se potřebuješ zdržet jídla, ať už dobrovolně (hubnutí) nebo nedobrovolně (extrémní chudoba), nošení lnice otupí pocit hladu a pomůže ti být ještě chvíli bez potravy.

linariavulgarisherb

Vlaštovičník (Celandine)

Vlaštovičník se používá na výrobu žlutého inkoustu, který magicky rozpozná pravdu od lži. Použití na brýle může časem zlepšit zrak.

Celandine může také označovat orsej jarní, ale pravděpodobně je myšlen vlaštovičník.

Ptačinec (Chickweed)

Ptačinec s hvězdicovitými listy, připomínající tarotovou kartu Hvězda, symbolizuje naději. Přidej jeho sušené listy do magického pot pourri a to daruj někomu kdo ztratil naději a potřebuje její léčivý dotyk.

Čekanka (Chicory)

Se svými jasně modrými květy působí tato květina opravdu vesele. Pokud jí přineseš domů, odstraní negativní energii zbylou po hádce či nemoci. Pokud trpíš depresí tak ji nos ve váčku.

Mochna (Cinquefoil)

Mochna, bylina s pětihrotými listy, je magickým posilovačem, pokud jí přidáš k jinému kouzlu posílí ho. Může být také použita pro skrytí jiných rostlin s pětihrotými listy před strážci zákona. Kousek z ní upusť na zem mezi sebe a na, jejich zrak se odvrátí.

Jetel (Clover)

Jetel ve všech podobách je symbolem štěstí a jako takový ho můžeš nosit při sobě. Dvojlístek reprezentuje štěstí ve vztazích, trojlístek ve financích a čtyřlístek ve všem.

Rosička (Crabgrass)

Rosička, jeden z nejvíce nenáviděných plevelů, roste kdekoliv, nezáleží na to jak se jí budeš snažit zbavit a stejně se objeví znovu. Je to magická rostlina vytrvalosti, užívaná pro to když chceš někomu (například přezíravému politikovi či nespravedlivému úředníkovi) ukázat že se jen tak nevzdáš, případně že pokud se tak stane, objeví se další rebelové. Ponechej její kořen v jeho kanceláři nebo na jejím prahu, pak tě začne brát vážně. Rosička také symbolizuje boj o přežití a můžeš ji nosit (tradičně vpletenou do tkaniček od bot) když je tvé přežití v ohrožení. Její nejvíce magickou částí je kořen, především jeho velké shluky, které připomínají kraba, po kterém je v angličtině rostlina pojmenována.

rosickaokruhlolista

Pampeliška – smetánka lékařská (Dandelion)

Pampeliška je všude kde roste symbolem slunce, bystrosti a odvahy. Její dlouhé kořeny nejdou snadno odstranit a když je trháš lámou se a zbylá část vyroste znova. Nos je při sobě pro zajištění odvahy a jako ochranu před vystěhováním. Její květy zlaté jako mince také můžeš vložit do peněženky jako peněžní kouzlo. Bílé chmýří, v které se žluté květy promění když slunce přenechává vládu měsíci, může být použito pro učení dětí magii přání, nech je jím mávnout nebo do něj foukat a něco si při tom přát.

Durman (Datura)

Jedovatý durman neboli vlčí jablko je bylina používaná při vymítání. Hoď jej na to čeho se přeješ zbavit. Nenechávej jej ve svém domě, leda v jedné nádobě uvnitř větší obsahující prospěšné byliny, durman tak posílí jejich účinek.

Ovocné stromy

Všechny ovocné stromy – jabloně, plané jabloně, hrušně a tak dále – které skutečně nesou ovoce jsou symboly kreativity, plodnosti těla (otěhotnění) nebo plodnosti mysli. Odrůdy které kvetou, ale nenesou ovoce, lze užít k magickému zajištění krásy, mají však negativní efekt na lidskou reprodukci.

Pelargonie (Geranium)

Pelargonie, často pěstované v květináčích na schodech, a fungují jako symbol dobrého a zajištěného života. Když je budeš pěstovat na svém dvorku, budou ti všichni sousedi závidět, bez ohledu na to jaký tvůj život skutečně je. Není pak snadné se skrýt, ale některým lidem to nevadí.

Geranium je správně označení pro kakost, ale očividně je myšlena blízce příbuzná pelargonie.

Jinan (Ginkgo)

Jinan je dalším z okrasných stromů. Nos při sobě jeho listy pro dobrou paměť a jasnost mysli.

Zlatobýl (Goldenrod)

Zlatobýl je solární rostlina a jako taková přináší odvahu, sebedůvěru, teplo, bohatství a charisma. Když se zkombinuje s lunární rostlinou, jako je je lunoplod, symbolizuje spojení protikladů.

Hloh (Hawthorn)

Hloh neroste v městech divoce, ale často je záměrně vysazován v parcích. Je to jeden z posvátných oghamových stromů a je zasvěcen temné stránce Afrodíté, bohyně lásky. Na hrobech symbolizuje že nebožtík vzal život sám sobě nebo někomu jinému z lásky. Je keřem hrozivé posedlosti, divoké vášně a nebezpečných emocí. Použij jeho ostré trny jako náplň pro kouzelnou vymítací láhev, která zabrání lidem vstoupit na místa kam nechceš. Pro zastavení zločinného násilníka probodni zvířecí srdce jeho trnem (vhodné je kuřecí; koupit jej můžeš v řeznictví nebo supermarketu), obvaž jej černou nití a zakopej jej nebo vhoď do kanálu.

Bohyška (Hosta)

Bohyška není planá bylina, ale velmi oblíbená rostlina pěstovaná před obchody a jinými zařízeními. Umožňuje člověku procházet nepovšimnut, vezmi si jeden lístek a vše je zařízeno. Není to přímo kouzlo neviditelnosti, budeš vidět, ale nikdo ti nebude věnovat pozornost, staneš úplně nedůležitým detailem, vytrvale ignorovaným dokud je to možné. Proto je to vlastně špatná rostlina na pěstování před obchody, ale ty jim to samozřejmě říkat nemusíš, jsme jen čarodějové, co my víme.

pict-035-l

Břečťan (Ivy)

Břečťan je bylina fungující proti všem formám nešťastné náhody. Je to také jedna oghamovou rostlinu, jeho snítka může být nošena pro štěstí, pletení věnce zase dodává vášeň. Stejně jako vinná réva je zasvěcen Dionýsovi a příliš velké množství břečťanu může vést k nestřídmosti, přehnané sebedůvěře a rizikovému chování.

Truskavec (Knotgrass)

Truskavec je dobrá ochranná rostlina, kterou můžeš použít k udržení vetřelců mimo nějaké místo. Ponech jej na prahu, přístupové cestě či jiném pravděpodobném místě vstupu, čímž nezvaného návštěvníka odlákáš.

Puerarie (Kudzu)

Plazivá puerarie je rozšířena především na americkém Jihu a je symbolem alkoholové a drogové závislosti. Ke zlomení takového návyku jí upleť do věnce a vrhni z vysokého místa, například vysoké budovy. Dávej pozor aby si jej pak při návratu nepřekročil, pokud nechceš aby se závislost vrátila.

Puerarie v Česku neroste planě ani zde není pěstována.

Javor (Maple)

Javor symbolizuje vzájemnou rodinnou lásku, zasazení jednoho na dvorku nebo u chodníku posiluje rodinné vazby. Pokud přineseš javorovou ratolest do domu funguje to také, ale po kratší dobu. Jeho listy mohou být použita na kouzla pro ochranu dětí a zajištění jejich bezpečí.

Klejicha (Milkweed)

Klejicha přináší do domu či bytu pozitivní energii a zbavuje energií spjatých s nervozitou či napjatostí. Nejlepší je vložit ji do vázy u dveří.

V Česku roste pouze zplanělá klejicha hedvábná a to v teplejších oblastech, tedy v Polabí a na jižní a střední Moravě.

klejichahedvabna1

Lunoplod (Moonseed)

Lunoplod je lunární rostlina symbolizující intuici, city, péči a ženský cyklus. Když se zkombinuje se solární rostlinou, jako je zlatobýl, symbolizuje spojení protikladů.

Další rostlina co u nás planě neroste, jen je někdy pěstována na zahradách.

Divizna (Mullein)

Divizna je víceúčelová rostlina, střeží a hlídá, také zbavuje deprese. Čaj z ní zbavuje kašle, stejně tak funguje pokud je kouřena. Když jí namočíš do vosku nebo lihoviny může být použita jako pochodeň, položená pod polštářem zase chrání před nočními můrami.

Duby (Oaks)

Duby, často rostoucí ve městech, jsou symbolem síly. Pokud nosíš jejich listy u sebe posilují tě a drží nad vodou. Každou noc si vezmi věnec z dubových ratolestí a říkej po deset minut „Ne!“ pokud si chceš vytvořit pevné hranice a držet se jich.

Okrasná kapusta (Ornamental kale)

Okrasná kapusta, často pěstovaná před obchody, přitahuje peníze. Dodá ti schopnost zbavit se zboží a výhodně ho prodat. Užitečná pro obchody a jiné podniky, nebo také když jdeš na pracovní pohovor.

Řeřicha (Peppergrass)

Řeřicha, neboli pepř chudých, je užívaná v kouzlech zajištujících bohatství. Rozdrť její semínka a nos je sebou ve váčku s několika mincemi. Může být užita v kouzelných lahvích.

Petúnie (Petunias)

Petúnie jsou často pěstované ve městech a zajišťují dobrou náladu a brání nepřátelství. Je to taková přihlouplá, šťastná bylina, která je někdy v městském prostředí nepřátelství nutná.

Borovice (Pine)

Borovice je zasvěcena Zelenému muži, bez ohledu na kde roste. Dobře vedou energii země do betonového mrtvého města, tak jednu z nich obejmi abys načerpal sílu. V některých čtvrtích často nalezneš její kůru používanou při mulčování, když cítíš únavu naber si trochu a rozdrť ji v dlani. Když už je dost jemná vlož si trošku do bot. Borovice ti dá sílu pokračovat dál.

Heřmánek terčovitý

Používá se pro posílení psychických sil. Vlož si snítku pod polštář aby k tobě přišli prorocké sny.

Zeleninový banán (Plantain)

Zeleninový banán je přítelem cestovatele. Mouka z jeho plodů se užívá na potravu pro hladové poutníky a tak je dobrý jako kouzlo pro ty co nemají domov nebo jsou jen dlouhodobě na cestách a potřebují se posílit aby nepadli do deprese. Díky svému štítovitému tvaru jsou také dobré na ochranu cestovatele před potencionálním nebezpečím.

Zeleninové banány jdou někdy sehnat v českých supermarketech nebo večerkách.

Líčidlo (Pokeberry)

Šťáva z líčidla používá na výrobu inkoustu, proto je tato rostlina symbolem vzdělání a informací. Bobule nejez, jsou mírně jedovaté, ale vlož je do kouzelného váčku, aby jsi získal vědomosti které hledáš.

000419

Topol (Poplar)

Topol, často vysazovaný ve městech, je stromem peněz a jeho pupeny se používají ve finanční magii.

Locika kompasová (Prickly lettuce)

Locika pomáhá se zotavit z náhlého traumatu i dlouho trvající agónie. Usuš a roztluč její listy a poté je spal v kaditelnici, když budeš vdechovat její kouř budeš se cítit uzdravený a znovuzrozený.

Šrucha zelná (Purslane)

Šrucha symbolizuje svěžest a pevné zdraví. Je plná vitamínu C, takže je dobré ji ochutnat, dobré pro zdraví je také pěstovat jí u domu.

Mrkev obecná (Queen Anne´s Lace)

Divoká mrkev má jedlý kořen a z jejích listů se dá udělat dobrý čaj. Usušené a roztlučené květy se používají na kouzlo, které zajistí že budeš dobrým hostitelem. Pokud je rozneseš po domě bude večírek příjemný. nenastanou žádné zmatky a hosté se budou cítit opravdu vítaní. Květy také můžeš nosit u sebe.

Ambrozie (Ragweed)

Vlastnosti této rostliny vyjadřuje latinské slovo audacia a z židovské kultury známé chucpe, tedy schopnost postavit se nepříteli kterého nemůžeš přemoci a ještě mu u toho plivnout do tváře. Ambrozie se ti dostane na tělo a nejde se jí zbavit, její drásavá pylová zrnka se ti dostanou do průdušek a nenechají tě na pokoji. Tato rostlina ti tedy dá šílenou sebedůvěru vhodnou pro šílené situace.

Růže (Roses)

Růže z městských dvorků a zahrad symbolizují lásku a jsou zasvěceny její bohyni. Plané odrůdy zase symbolizují divočejší a intenzivnější lásku. Rudé vyjadřují sexuální vášeň, růžové náklonnost, oranžové lásku matky a dítěte, bílé lásku k prarodičům a váženým starším, žluté pak k přátelům.

Jeřáb (Rowan)

Jeřáb, někdy vysazovaný ve městech, je mocnou ochrannou rostlinou a jedním z posvátných oghamových stromů. Jeho rudé bobule tě budou střežit před jakýmkoliv zlovolným vlivem.

Ostrokvět (Sandburr)

Ostrokvět je bylinou smutku, pokud potřebuješ zvládnout svůj žal utrhni jeden a obětuj ho na na náhrobek na hřbitově.

Ostrokvět v Česku neroste ani není pěstován.

Kokoška pastuší tobolka (Shepherd´s Purse)

Srdčité listy kokošky poukazují na to že to bylina lásky a může být užita k tomu aby do tvého života přinesla lásku novou, nebo posílila tu starou. Je zasvěcena Bohyni a může být užita jako obětiny pro ní, především v jejím aspektu bohyně lásky a náklonnosti.

Škumpa orobincová (Staghorn Sumac)

Anglický název staghorn „jelení roh“ odkazuje na zasvěcení škumpy Rohatému bohu. Její přítomnost tě ochrání před tím aby jsi byl loven jakýmkoliv způsobem. Také může být užita jako obětina Bohu. Z její kůry se dá vařit čaj podobný limonádě.

Na jednu stranu je tento druh škumpy běžně pěstovaný v parcích uvádí jako jedovatý, na stranu druhou se užívá při přípravě jídla. Na rozdíl od překládaného textu se také uvádí že limonáda se nevyrábí z kůry, ale z plodů.

max_1290875752

Stepní běžci (Tumbleweed)

Pokud ponecháš v kufru auta některou z rostlin patřících mezi stepní běžce zajistí ti to že tvoje vozidlo zvládne ještě pár kilometrů, i když se blíží rozpadnutí. Vše bude držet pohromadě dokud se nedostaneš na místo kde bude bezpečné zastavit.

Loubinec pětilistý (Virginia Creeper)

Loubinec pětilistý neboli psí víno se užívá pro ochranu před pocitem nejistoty a jinými temnými myšlenkami. Utrhni jej, uvaž uzel a spal nebo vhoď do kanálu.

Vrba (Willow)

Vrba je další z posvátných oghamových stromů a je spojena s ženskostí a Lunou. Symbolizuje proměnlivost a je často vysazována v parcích. Když je někdo příliš rigidní a málo pružný upleť mu věnec z vrbového proutí a schovej jej v jeho domě, kanceláři či autě. Díky tomu se naučí flexibilitě.

Šťavel (Wood Sorrel)

Šťavel je často k nalezení v divočejších oblastech města. Symbolizuje nevinnost a může být využit v zaklínadlech na ochranu dětí.

Dorian

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s