Symbolika jelena

Jelen patří nejvýznamější kultovní zvířata a souvisí především s cestou do jiného světa, lovem a sluncem. Jeho kult je rozšířen po celé Eurasii, od Španělska do Japonska a od Sibiře do Indie. Nejznamějšími božstvy spojenými s jelenem jsou Cernunnos a Artemis-Diana, tedy wiccanský Rohatý bůh a Velká bohyně, tím však jeho symbolika nekončí.

Concept art Justin Sweet 6 white stag

Cesta do podsvětí

Historie jeho postavení sahá až do paleolitu, kdy byl oblíbeným zvířetem díky tomu že zajišťoval velký objem masa při relativně malém nebezpečí při lovu. Lov na jelenu patří k typickými výjevům jeskynních maleb, ještě výmluvnější jsou však obrazy postav s jelení hlavou, například z Trois-Frères nebo Lurd. Už v této době nejspíše získal jelen funkci strážce mezi světem lidí a světem duchů.

V pozdějších mýtech tak je často psychopompem, průvodcem do podsvětí nebo Jiného světa. Bajkalští šamani jezdí do podsvětí na jelenům podobných losech1 a Germáni zabalovali mrtvé do jelení kůže a věřili že se můžou zjevit v podobě těchto zvířat. Souvislost s Jinosvětem se odráží v keltské chápání jelenů jako „vílích stád“. Keltské a slovanské víly se také často objevují v podobě laně nebo jezdí na jelenu.

Pintura_Trois_Freres

Sluneční povaha

Jelen je také solárním symbolem, především pokud je bílý nebo má zlaté parohy.2 Jedna z islandských básní popisuje jelena s nohama na zemi a parohy dotýkajícími se nebes, slunce jako jelen je znám ve staroruských lidových představách. Obnova jejich paroží také symbolizuje znovuzrození, další sluneční atribut.

Zlatý jelen je také významnou postavou indických mýtů. Bájný jelen sarábha je ve skutečnosti asurou, démonem. Jelen se v příbězích nechá pronásledovat a neúspěšný lov na něj vede k založení nového osídlení. Jedná se tedy o zakladatelské mýty vázané na rituál založení království či města, ale také získání vlády nad světem nebo dokonce náboženské prozření.3

Bohové

snowqueen

Jelen je typickým zvířetem Panů a Paní zvířat,4 například už zmiňovaného Cernunna, Artemidy a Diany. Artemida také ve známém příběhu proměnila lovce Aktaióna v toto zvíře a nechala jej roztrhat jeho psy. Eiktyrni „Dubotrnný“ zmiňovaný v Grímnismálu je jelenem na Ódinově síni z jehož parohů pramení prvotní řeka Hvergelmir, další čtyři jeleni pak přebývají na Yggdrasilu. Jeleni také táhli spřežení irské bohyně Flidais.

Dorian

1 Souviset může snad i Santa Claus, jehož zpřežení je taženo soby a obleká se do červené a bílé, barev muchomůrky červené, tedy typického šamanského halucinogenu. Navíc období jeho činnosti spadá do období zimního slunovratu kdy je si svět lidí a mrtvých nejblíže a snad může souviset se solární symbolikou jelena.

2 Zlaté parohy má například také jelen u kterého přebývá pohádkový Smolíček, jehož jméno snad odkazuje na zlatavou barvu vlasů. Jezinky kterého unesou můžou být duchy mrtvých a celý příběh tak odkaz na zimní slunovrat.

3 Motiv náboženské konverze se objevuje i v analogických křesťanských legendách o svatém Eustachovi a Hubertovi.

4 Božský archetyp, o kterém se často věří že byl uctíván již v paleolitu. Mezi Pány zvířat patří Cernunnos, Herne, wiccanský Rohatý bůh, Veles, Artemis a Diana.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s